Zamečnická pohotovost

Zamečnická pohotovost

Výběr kování není úplně jednoduchou záležitostí. Rozhodně nemůžete jen tak přijít do obchodu a bez rozmyslu vzít první, které se Vám zalíbí. Předtím, než se do obchodu vypravíte, byste si měli změřit a zapsat některé důležité míry na stávajícím kování. Tím pádem budete moci kování hradit rozměrově a typově odpovídajícím kouskem.

Všechno je potřeba dobře změřit

Důležité je vědět rozteč, což je vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). Nejčastěji se prodávají kování s roztečí 72 mm, 90 mm a 92 mm. Občas se však prodávají také modely s roztečí 55 mm či 88 mm. Zjistěte si také tloušťku dveří, do nichž má být nové kování osazené. Tento rozměr je pro jednotlivé modely kování stanoven v podobě intervalu, do kterého se potřebujete vejít. Může to být například 40-55 mm. Ovšem vyrábějí se samozřejmě také kování na širší či užší dveře.

Kování s překrytím vložky

V případě kování s překrytím vložky se výrazným způsobem zvyšuje bezpečnost kování. Pokud chcete takové kování dokoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si přeměřit, jestli ta původní nebude na vnější straně dveří moc krátká. Překrytí je přibližně centimetr vysoké, a kdyby vložka pod ním byla schována moc hluboko, nepodařilo by se zasunout klíč při odemykání dostatečně až na doraz a nemohli byste otevřít.

Pravá a levá klika

Stranová orientace kliky se nejjednodušeji určí dle umístění šroubů, jimiž jsou kliky připevněny na čtyřhran. Když je šroub (tzv. zajišťovací červík) ze strany krčku kliky, ať už z vnitřní nebo z vnější strany, jedná se o tzv. pravo-levou kliku, která se dá montovat na obě strany dveří, pokud to tedy dovolí její tvar. Občas je však tento zajišťovací červík umístěn zespodu. Při nesprávném osazení pak bude červík nahoře, což nevypadá ani trochu esteticky.

Tři typy bezpečnostních kování

V nabídkách specializovaných společností se nejběžněji setkáte se třemi typy bezpečnostních kování. Jedná se o kování typu klika – klika, knoflík – klika a madlo – klika. V okamžiku volby hraje podstatnou roli úvaha, jak často se budou dveře používat – jak často je hodláte otevírat. Při vyšší frekvenci je asi nejpraktičtější provedení klika – klika. Ovšem také nesmíme zapomenout na jedno upozornění. Bezpečnost je zajištěna teprve při zamčení, rozhodně tedy nestačí dveře pouze zaklapnout.