Renovace parket bez ohledu na poškození

Jak renovovat parkety

Pokud máme doma parketovou podlahu, musíme se také připravit na to, že ji po nějakém čase budeme muset opravit nebo zrenovovat. Renovace parket je něco, na co musí být každý majitel takové přírodní podlahy připraven. Kdy budeme muset poprvé zasáhnout do “parketového života”? To jistě závisí na řadě faktorů, od životnosti výrobku až po dodržování pravidel péče, zatížení, typu dřeva, ze kterého je podlaha vyrobena. Tak či onak, dříve nebo později bude podlaha vyžadovat opravu a renovaci.

 

Nedostatky parketové podlahy

Renovace starých parket nejčastěji zahrnuje obnovu povrchu s odstraněním výmolů a škrábanců. Důvody pro jejich poškození je několik, mechanické poškození, pohyb nábytku, chůze na podlaze ve špatných botách, stopy po drápech našich domácích mazlíčků atd.

Parkety jsou obvykle natřeny různými ochrannými prostředky, jako je lak, olej nebo vosk. Tento povlak je právě díky dlouholetému používání poškozen. Mezi další příčiny pro renovaci parketové podlahy patří také mezery mezi jednotlivými dílci, vrzání a podobně.

 

Renovace

Před každou renovací je třeba zhodnotit míru poškození. určitě si na tuto službu pozveme odborníka, který nám celou situaci vyhodnotí a navrhne optimální řešení. První etapou renovace je broušení na hrubo, kdy se odstraní veškeré nečistoty a zejména starý nátěr a lak. Tady uvidíme, jak parkety doslova prokoukly a můžeme snadno vidět i jiné nedostatky staré podlahy. Pokud se jedná třeba o mezery, škrábance a velké rýhy, je třeba vše dobře vytmelit speciálním tmelem. Po vytvrdnutí přichází na řadu opět broušení. Celá plocha se tak může díky broušení zmenšit až o 2 mm, ale výsledek jistě bude stát za to. Po broušení se musí podlaha dobře vysát. Brusný prach je hodně jemný a dostane se doslova všude. Pokud bychom tuto etapu renovace zanedbali, v té závěrečné by nám zbytky prachu nadělaly pěknou paseku.

Renovace parket někdy vyžaduje ovšem výměnu některých dílců. Není to žádná věda kdo má šikovné ruce, jistě si poradí. Stačí parketu vyloupnout, povrch pod ní dobře vyčistit, vyhladit a můžeme nalepit nový díl.

renovace parket

renovace parket

 

Povrchová úprava parket

Každá dřevěná podlaha vyžaduje péči a povrchovou úpravu. Jde zejména o lakování nebo voskování. Lakování se nejčastěji provádí válečkem . Pohyb nástroje je žádoucí provádět ve směru texturovaného dřeva. V závislosti na kvalitě laku a na požadovaném konečném výsledku se nátěrová hmota nanáší ve dvou nebo dokonce třech vrstvách. Před nanesením další vrstvy by měla být každá vrstva dobře vysušena. Doba schnutí laku by měla být uvedena na obalu.

Po nanesení poslední vrstvy kompozice na podlahu musí být ponechána fixovat po dobu 4-5 dnů a teprve po této době bude možné vystavit provozní zatížení. Pokud je místnost chladná a vlhká, lak se bude schnout pomaleji.

 

Odborná firma

V těchto případech je dobré objednat si profesionální firmu, která se renovacemi dřevěných podlah zabývá. neodbornost a naše laické úvahy by mohly takové podlaze jen uškodit a to by bal škoda.